,

تغذیه صحیح و بیماری کرونا

تغذیه صحیح و جلوگیری از بیماری کرونا

رعایت اصول صحیح تغذیه در زمان شیوع بیماری کرونا اهمیت زیادی دارد. آنچه را که میخوریم و یا می نوشیم می تواند بر توانایی بدن برای مقابله در برابر عفونت و بازتوانی دوباره موثر باشد.

اگر چه تا کنون هیچ ماده غذایی و یا مکملی اثر صددرصدی بر پیشگیری از این بیماری نداشته است، ولی رژیم غذایی سالم اهمیت فراوانی در تقویت سیستم ایمنی دارد. همچنین تغذیه سالم احتمال وقوع اختلالاتی مانند چاقی، بیماری های قلبی، دیابت و  برخی از سرطان ها را کم تر میکند که از شرایط زمینه ای خطرناک در بیماری کرونا محسوب می شوند.

نکات مهم در رژیم غذایی سالم برای دوران کرونا

۱.      مصرف موادغذایی متنوع شامل میوه ها و سبزیجات : دریافت تمام گروههای غذایی در طول روز شامل نان و غلات، لبنیات، میوه و سبزی و گوشت ها که هر کدام تامین کننده نوع خاصی از درشت مغذی ها، ویتامین ها و مواد معدنی هستند، می تواند در مقاومت بدن در برابر این ویروس تاثیر فراوانی داشته باشد. بنابراین رژیم های بشدت محدود و حذف برخی گروههای غذایی اصلاً برای این دوران توصیه نمی شود.

محدود کردن مصرف نمک

۲.      محدود کردن مصرف نمک به کمتر از ۵ گرم (یک قاشق چایخوری) در روز: نمکدان را از سفره حذف کنید و از مصرف غذاهای فرآوری و کنسرو شده بپرهیزید. به جای انواع آجیل شور از انواع خام استفاده کنید. از انواع ادویه و سبزیجات برای معطر کردن و طعم دادن به غذا استفاده کنید.

پرهیز از مصرف چربی  

۳.      از مصرف چربی ها و موادغذایی پرچرب پرهیز کنید: به جای چربی های جامد از روغن های گیاهی مانند زیتون، کانولا، ذرت و سویا استفاده کنید. چربی گوشت ها را قبل از مصرف جدا کنید. از لبنیات کم چرب استفاده کنید. به جای سرخ کردن از روش های طبخ بخارپز و آب پز استفاده کنید.

پرهیز از مصرف قند

۴.      مصرف قند و شکر و نوشیدنی های شیرین شده صنعتی را تا حد امکان محدود کنید.

نوشیدن آب کافی

۵.      در طول روز آب کافی بنوشید تا سلامت بیشتری داشته باشد.

پرهیز از مصرف نوشیدنی

۶.       از مصرف نوشیدنی های الکلی بپرهیزید.

نوشیدن شیر مادر

۷.      بهترین غذا برای کودکان تا ۲ سالگی شیر مادر است. تا ۶ ماهگی منحصراً شیرمادر و پس از آن به تدریج تغذیه تکمیلی شروع شود. مصرف شیر مادر کودک را در برابر عفونت ها مصون می کند.

https://www.who.int/campaigns/connecting-the-world-to-combat coronavirus/healthyathome/healthyathome—healthy-diet

گردآورنده:سید هادی امامت