دلایل لاغر نشدن

چرا لاغر نمیشویم؟

لاغری

دلایل لاغر نشدن

دلایلی که باعث کند شدن روند کاهش وزن می شوند:

۱-استرس مزمن:وقتی شما با استرس و غم و اندوه زندگی می کنید بدن شما هورمون کوتیزول را تولید می کند که باعث  ذخیره چربی به ویژه چربی دور شکمی می شود.این شرایط باعث کاهش هورمون سروتونین و در نتیجه باعث تمایل فرد به خوردن شیرینیجات می شود.

۲-سندرم کوشینگ:در این بیماری غدد آدرنال به مقدار زیاد هورمون کورتیزول را تولید می کنند و افزایش ترشح این هورمون باعث ذخیره چربی در کمر و شکم می شود و این توزیع چربی در قسمت های فوقانی بدن باعث افزایش مقاومت به انسولین و بالا رفتن قند خون نیز می شود.

۳-سندرم تخمدان پلی سیستیک:این بیماری باعث نامتعادل شدن ترشح هورمون ها و در نتیجه قاعدگی نامنظم، آکنه،در آمدن موهای زائد در خانم ها و سخت شدن روند کاهش وزن می شود.

۴-مقاومت به انسولین:در این بیماری انسولین نمی تواند گلوکز خون را به درون سلول ها انتقال دهد و در نتیجه قند کافی به سلول های بدن نمی رسد و فرد احساس گرسنگی می کند. همین امر باعث افت قند خون و  پر خوری وی می شود.در این شرایط، قند به چربی تبدیل می شود و این سیکل معیوب باعث عدم کاهش وزن و چربی سوزی می شود.

۵-کم کاری تیروئید:اختلالات تیروئید روی وزن بسیار تاثیر گذار است.کم کاری تیروئید باعث کاهش سوخت و ساز بدن و درنتیجه کند شدن روند کاهش وزن و یا استاپ وزن می شود.

۶-تغییرات هورمونی خانم ها در دوران قاعدگی: در این دوران سطح هورمون استروژن و پروژسترون به اوج خود می رسد و سطح بالای این هورمون ها باعث حفظ مایعات بدن به مقدار زیاد و در نتیجه ادم می شود.در این دوران متابولیسم بدن به دلیل افزایش دفع آهن و کاهش اکسیژن رسانی از طریق آهن به ماهیچه ها ،کاهش پیدا کرده و باعث کند شدن روند کاهش وزن می شود.

۷-وعده های غذایی نامنظم:تحقیقات نشان داده کسانی که در رژیم غذایی خود ۶ وعده غذایی دارند و آن ها را در زمان های مشخص و منظمی میل می کنند،تناسب اندام وسطح کلسترول پایین تری دارند و کمتر به دیابت و مقاومت به انسولین  دچار می شوند.یکی از دلایلی که می توان گفت افزایش سوخت و ساز دستگاه گوارش و جلوگیری از کاهش چربی سوزی به دلیل کاهش مقاومت به انسولین است.

۸-کم خوابی:خواب کمتر از ۷ساعت باعث ترشح هورمون کورتیزول و مقاومت به انسولین می شود و در نتیجه باعث پرخوری در فرد می شود.

۹-کم خوری خودسرانه و رژیم های کم کالری:کم غذا خوردن برای دست یافتن به کاهش وزن سریع به صورت خودسرانه و گرفتن رژیم های کم کالری باعث مقاومت بدن به کاهش انرژی دریافتی می شود و در نتیجه بدن نیز به صورت هوشیار متابولیسم خود را پایین آورده و منجر به کند شدن روند کاهش وزن می شود.

 

پریسا سلگی کارشناس تغذیه و رژیم درمانی کالری

www.webMD.com